Umiestnenie menu


Menu predstavuje základný navigačný prvok každej internetovej stránky. Medzi odbornou verejnosťou prebieha mnoho diskusií o tom najsprávnejšom, najvhodnejšom, najergonomickejšom mieste pre jeho umiestnenie. Tieto názory však nespočívajú v čisto osobných názoroch ich autorov, ale sú väčšinou racionálne zdôvodnené a doložené argumentmi a výskumami. V tejto podkapitole si ich zhrnieme do pomerne jednoduchého návodu, ktorý nám pomôže rozhodnúť sa a menu na stránku čo najvhodnejšie umiestniť.

 Spočiatku na stránkach žiadne menu neexistovalo z dôvodu neexistencie dostatočných nástrojov v jazyku HTML. V roku 1995 sa však tento technický nedostatok odstránil a to zo sebou prinieslo prvé náznaky navigačného menu. Ďalším prínosom bol aj postupný prechod od 14" k 15" a 17" monitorom, ktoré ponúkajú väčšiu zobrazovaciu plochu.
                                                                        Porovnanie zobrazovanej plochy pri jednotlivých rozlíšeniach
                                                      


Tip:
Vyskúšajte si zmeniť rozlíšenie Vašej pracovnej plochy na hodnoty 800x600 alebo dokonca 640x480 a zobraziť si ľubovoľnú internetovú stránku. V dobách monitorov s takýmto rozlíšením naozaj nebol priestor na umiestnenie menu do ľubovoľnej časti stránky.

Vo všeobecnosti môžu nastať pri návrhu menu dva základné prípady:
Menu obsahuje len niekoľko položiek - v takomto prípade je menu najvhodnejšie umiestniť horizontálne, do vrchnej časti stránky.

                                                                                                        Umiestnenie vodorovného menu
                                                                              


Tento spôsob šetrí zobrazovací priestor, pretože nevytvára pod sebou prázdny priestor tak, ako je to u vertikálneho menu. Pravidlo menej je niekedy viac v tomto prípade presne popisuje situáciu. Je vždy potrebné citlivo zvážiť dôležitosť menu a jeho položiek, ich počet a vzájomné umiestnenie.
Menu obsahuje viac položiek - v takomto prípade je vodorovné umiestnenie nevhodné. Tesne, vedľa seba nahustené položky sú neprehľadné, viacriadkové menu celý problém ešte umocňuje. V tomto prípade však stojíme pred ďalším rozhodnutím - na ktorú stranu blok s menu umiestniť.


V podstate existujú dve základné pozície pre umiestnenie vertikálneho navigačného panelu - vľavo a vpravo, pričom sa samozrejme akceptujú prípadné odchýlky. V nasledujúcich bodoch si zhrnieme niektoré fakty a vedomosti, ktoré popisujú umiestnenie menu.
                                                                                           Menu umiestnené podľa pravidla zlatého rezu                                                                                                                                                         


Make a website for free Webnode