Vznik a história web stránok

História pojmu World Wide Web (celosvetovo rozšírená sieť) má svoje korene v udalostiach, ako je vynájdenie telegrafu, vypustenie satelitu Sputnik a v niektorých ďalších historických udalostiach. Všetko to ale začalo v marci 1989, keď Tim Berners-Lee a vedci z inštitútu CERN vo Švajčiarsku vytvorili dokument s názvom Manažment Informácií: Návrh (v origináli Information Management: A proposal). V tomto dokumente sa podľa niektorých médií a odbornej verejnosti vtedajšej doby nič nové neobjavilo. Až postupom času po dôkladnej analýze znamenal tento dokument zásadný obrat vo svete sprostredkovania informácií a informačných tech

Návrh presadzoval myšlienku riadenia a kontroly distribúcie informácií, ktorá využívala tzv. hypertext. Na rozdiel od klasickej formy, kde sú všetky informácie na jednom mieste, v jednom súbore, v jednej zložke, hypertext vzájomne prepája tematicky príbuzné dokumenty pomocou počítačovej siete. V texte dokumentu Manažment Informácií: Návrh sa kladú na takýto text podmienky, ktoré sú dnes veľmi podobné sieti Internet, ako ju poznáme dnes:
Vzdialený prístup cez ľubovoľné siete - k informáciám sa môžete dostať doma cez analógové pripojenie, v práci pomocou DSL alebo vo vlaku pomocou mobilného telefónu a prenosného počítača, pričom informácie sú stále rovnako formátované a predkladané.
Prístup k dokumentom z ľubovoľného systému - nezáleží na type počítača alebo operačného systému, v ktorom pracujete.
Žiadna centralizácia - prístup a spôsob práce s informáciami je rovnaký na geograficky ľubovoľnom mieste.
Záložky (osobné linky, osobné stránky) - odkazy na obľúbené stránky, tak ako ich poznáme dnes z internetových prehliadačov.
A ďalšie...


V októbri 1990 Tim Berners-Lee spolu so spolupracovníkom Robertom Cailliau vytvorili prvú podobu systému vzájomne prepojených dokumentov WorldWideWeb - www. Tento systém sa prezeral a stránky upravovali WorldWideWeb prehliadačom a editorom, ktorý bol pomenovaný Nexus.
WorldWideWeb prehliadač Nexus



Hypertextové dokumenty v tejto začiatočnej podobe zobrazovali len text a prehliadač nebol schopný zobrazovať obrázky v rade za sebou.

Web zostal v takejto textovej podobe približne do roku 1993, kedy prišiel prehliadač NCSA Mosaic s podporou grafických prvkov a obrázkov.
  Prehliadač NCSA Mosaic  
                                          


Postupným vývojom sa na trh dostávali ďalšie prehliadače, ako napríklad NetCruiser. S každou novou verziou prinášali nové schopnosti a vlastnosti, lepšiu podporu grafiky, rýchlejšie zobrazovanie dokumentov. Tak vznikali aj prvé verzie najznámejších prehliadačov Netscape a Internet Explorer. Spôsob definovania a vytvárania hypertextových dokumentov sa s rozvojom jeho možností sumarizoval do vytvorenia špeciálneho značkovacieho jazyka HTML - hypertext markup language. Začali sa zavádzať rôzne štandardy a skupiny, ktorých úlohou bola kontrola dodržiavania pravidiel pri vytváraní internetových stránok. Medzi najznámejšie, ktoré zotrvali dodnes, patrí skupina W3C - World Wide Web consorcium.

Práca a zásluhy Tima Bernersa-Lee v oblasti rozvoja Internetu a publikovania bola v decembri roku 2003 ocenená Rytierskym rádom Britského impéria.


Create a free website Webnode